Kuszeni przez złego, powołani do Miłości

13/2/2018

Błogosławiony mąż, który wytrwa w pokusie, gdy bowiem zostanie poddany próbie, otrzyma wieniec życia, obiecany przez Pana tym, którzy Go miłują. Kto doznaje pokusy, niech nie mówi, że Bóg go kusi. Bóg bowiem ani nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi. To własna pożądliwość wystawia każdego na pokusę i nęci. Następnie pożądliwość, gdy pocznie, rodzi grzech, a skoro grzech dojrzeje, przynosi śmierć [Jk 1,12-15]. Dzisiejsze czytanie nie pozostawia wątpliwości czy Bóg może nas wystawiać na pokuszenie. Jakieś dwa miesiące temu przetoczyła się w niektórych mediach burzliwa dyskusja na temat zmian, jakie papież Franciszek chce wprowadzić w tłumaczeniu modlitwy „Ojcze nasz”, bazującym na Wulgacie, które również my, posługujący się językiem polskim, powszechnie stosujemy.

Pan Bóg nie chce naszego zła – to jest podstawowa lekcja, jaką należy przyjąć, by móc wykonać kolejny krok na drodze do poznania naszego Pana. Bóg nie czerpie przyjemności z pastwienia się nad człowiekiem – to jest domeną złego. Bóg stworzył nas na swe podobieństwo – dobrych, czystych i zdolnych do wielkich czynów. Ubogaconych Bożymi darami. Upiększonych Boskimi przymiotami. Mających wszelkie możliwości, by być zawsze blisko Niego. Stworzył nas na swój obraz, bo podzielił się Dobrem i Miłością, tak jak każdy, kto nie jest egoistą, pragnie się Dobrem i Miłością dzielić z innymi. Dzisiejsze czytanie kończą takie oto wersy: Każde dobro, jakie otrzymujemy, i wszelki dar doskonały zstępują z góry, od Ojca świateł, u którego nie ma przemiany ani cienia zmienności. Ze swej woli zrodził nas przez słowo prawdy, byśmy byli jakby pierwocinami Jego stworzeń [Jk 1,16-17].

Pan Bóg wzywa nas więc, byśmy szli w świat i swym życiem świadczyli o wspaniałości swego Stwórcy. Byśmy mnożyli Dobro. Byśmy szerzyli Miłość. Aby Prawda docierała wszędzie i wypełniała wszechświat. Skrzywieni przez pierworodny grzech mamy jednak tendencje, aby uciekać przed naszym powołaniem. Ulegamy ułudzie wyższości tego, co doczesne. Zły zaszczepił w nas potencjał entropii i magnetyzm chaosu. Kusi nas i sprawia, że z umiłowaniem dajemy upust swym żądzom. Mami, byśmy z upodobaniem ciążyli ku mrokowi własnych pragnień, przedkładając je nad prostotę i piękno dróg, które przygotował dla nas Pan. Syci nas wizjami spełnienia się w czynach, które od prawdziwego spełnienia w rzeczywistości nas odsuwają. Kradnie nasz czas i naszą energię, bo żywi się nią i poi się naszą bezsilnością. Nasz bezwład czyni jego bezwład prawdziwszym. Chaos jest w nas, kiedy pozwolimy, aby w nas istniał. Mamy jednak alternatywę i możemy pozwolić Panu wypełnić całych siebie Miłością – wówczas chaos znika.

Jesteśmy jednymi z Bożych stworzeń – szczególnymi ze względu na podobieństwo do naszego umiłowanego Stwórcy, a naszym powołaniem jest kroczyć dumnie, a co za tym idzie odpowiedzialnie, na czele orszaku Życia. Wraz z Życiem, dla Życia i poprzez Życie mamy oddychać i funkcjonować w codzienności. Mamy misję do wykonania, a jest nią pomnażanie w świecie Miłości – zarówno fizyczne, jak i symboliczne. Tylko dzięki Ojcu i w łączności z Nim, tak jak czynił to Chrystus, możemy tego dokonać. Dlatego warto się modlić codziennie słowami, zaczerpniętymi prosto z Pisma Świętego – z Ewangelii wg św. Mateusza [Mt 6,9-13], cytowanymi poniżej za Biblią Tysiąclecia. Słowami modlitwy, której nauczył nas sam Jezus Chrystus: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s