Mnisi, czyli żywa twierdza świata

11/7/2018

Niedzielę i poniedziałek spędziłem razem z mnichami. Niby żadna wielka sprawa, ale pobudziła mnie do refleksji. Dostrzegam coraz częściej, że żyję – jak większość współczesnych Polaków czy szerzej: mieszkańców Europy – w świecie sztucznych i nadmuchanych potrzeb, uczestnicząc w wiecznej bieganinie i biorąc udział w grze pozorów. Dostrzegam, a już za chwilę puszczam w niepamięć, wracając do starych nawyków, biegnąc dalej nieopamiętanie. I oto na przestrzeni tych dwóch dni, godzina po godzinie, minuta po minucie widziałem, nie tylko że można, ale jak można żyć inaczej. Jak właściwie układać priorytety. Jak przeznaczać odpowiedni czas na wszystko. Jak dać się Panu Bogu prowadzić, by w konsekwencji uzyskać wspaniałe dary. Pokój ducha. Radość jaśniejącą błyskiem oka. Prawdziwą więź z drugim człowiekiem. Dobro wyrażające się w słowie, geście i uczynkach.

Uświadomiłem sobie jak bardzo nie lubię tej wersji mnie, co z przykrością stwierdzam – zbyt codziennej, w której bywam raptusem, w której jestem niecierpliwy, w której pozwalam sobie na uproszczenia, ale i przesadę – w ocenie, w reakcji, w działaniu – w życiu prywatnym, rodzinnym, towarzyskim, i w życiu zawodowym, koleżeńskim, tym nieco bardziej sformalizowanym. Uświadomiłem sobie również, że ten Stanisław, który się wścieka, który pędzi niewiadomo za czym, który nie zawsze znajduje czas dla tych najważniejszych, a traci go na bzdury, to nie jest właściwy Stanisław – to jest jakaś nakładka społeczna, konstrukt, który powstawał przez lata, ale który nie ma nic wspólnego z tym prawdziwym mną – z moją właściwą esencją. Wydaje mi się to ogromnym odkryciem w moim małym jednostkowym świecie.

Synu, jeśli przyjmiesz moje nauki i zachowasz u siebie wskazania; ku mądrości nachylisz swe ucho, ku roztropności swe serce; jeśli wezwiesz rozsądek, przywołasz donośnie rozwagę, jeśli szukać jej poczniesz jak srebra i pożądać jej będziesz jak skarbów, to bojaźń Pana zrozumiesz, osiągniesz znajomość Boga. Bo Pan udziela mądrości, z ust Jego wychodzą wiedza i roztropność; dla prawych On chowa swą pomoc, On jest tarczą dla żyjących uczciwie. On strzeże ścieżek prawości, ochrania drogi pobożnych. Wtedy sprawiedliwość pojmiesz i prawość, i rzetelność i każdą dobrą ścieżkę.

Powyższe dzisiejsze czytanie [Prz 2,1-9] jest namową, aby nakłonić swe serce do roztropności i swoją rozwagę przyzwać, by móc poznać Pana. Bóg wzywa nas do budowania z nim głebokiej relacji, opartej na wzajemności i miłości. Ci mnisi zdawali się już to rozumieć i dostrzegać co jest w życiu najważniejsze. Ta radość, dobro i spokój nie mogą brać się znikąd – ich życie, krążące wokół przyjaźni z Bogiem, skutkuje w takich wspaniałościach. Pan jest Bogiem dobrym i sprawiedliwym, kochającym swe dzieci – na twarzach tych zakonników było to napisane wyraźnie i bezsprzecznie. Nie da się odrzucić takiego milczącego świadectwa, które mówi więcej niż tysiące słów.

Dziś święto św. Benedykta, patrona Europy, ale i patrona wszystkich mnichów Zachodu. Prekursora wielkiej i wspaniałej tradycji obecności mnichów na Starym Kontynencie. Ileż dobra przyniosła ludziom przez wieki ich modlitwa, ich konsekwentnie wyrażana wola trwania przy Chrystusie, ich duchowość – nieraz surowa, ale głęboko uczulająca na dbałość o relację z Panem. Jak ogromna powinna być nasza wdzięczność za ten wielki wkład w rozwój cywilizacji, której jesteśmy dziedzicami. Cywilizacji stojącej dziś na rozdrożu i definiującej swą tożsamość nieraz z pominięciem swych korzeni, a to z nich wyrosła i bez nich nie będzie w stanie istnieć. Daj, Panie, byśmy próbując usilnie pisać swe tożsamości, nie utracili naszego kulturowego DNA. Byśmy pamiętali o duchowości, którą św. Benedykt i jego liczni następcy wcielali w życie, a która jest dla nas wielką lekcją – wciąż aktualną i potrzebną.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s