Światło, które rozświetla nasze drogi

31/1/2019

Jezus Chrystus, Logos, to znaczy Słowo, które pochodzi od Ojca, Bóg wcielony w ciało człowieka, tak by nam, ludziom, oznajmić wolę Stwórcy, zwiastuje Boży porządek i poprzez przypowieści ujawnia drogę, którą zmierzać możemy do Domu Ojca. Dziś Jezus zwraca się do uczniów m.in. takimi pytaniami [Mk 4,21-23]: «Czy po to wnosi się światło, by je postawić pod korcem lub pod łóżkiem? Czy nie po to, aby je postawić na świeczniku?». Za pomocą prostego przykładu pokazuje Chrystus bardzo ważną prawdę. Uświadamia Apostołom, a za ich pośrednictwem także nam, co najmniej dwie sprawy – i to za jednym zamachem.

Po pierwsze: mamy się dzielić Światłem, które otrzymujemy. Światło to Chrystus, droga do Ojca, Bóg i Przyjaciel, umiłowany Brat, który oferuje nam swe wsparcie. Światło to Miłość. Światło to Pokój. Prawda. Piękno. Dobro w każdej postaci. Mamy iść z tym wszystkim, z tym całym „Bożym pakietem” do ludzi i za sprawą drobnych gestów, prostych słów, czytelnych, ale nienapastliwych znaków przybliżać innym wszystko to, co nam zostało objawione i czym sam Bóg nas nakarmił. To może być dobre słowo wypowiedziane w kierunku osoby nieznajomej. To może być znak krzyża wykonany nie na pokaz, ale z wdzięcznością i chęcią oddania Panu czci, nim rozpocznie się posiłek. To może być przytulenie kogoś znajomego, co dziś – w Międzynarodowy Dzień Przytulania – aż samo się narzuca. Czasem to znaczy powiedzieć szczerze coś, czego ktoś inny nie powie – z troską i z miłością, nigdy z wyższością albo pogardą. Dzielić się Światłem to okazać radość, jaka płynie z opuszczenia stref mroku. To świadczyć. To żyć jak na człowieka, który został rozświetlony tym Światłem przystało.

Po drugie: mamy postawić Boga w centralnym punkcie swojego życia, na świeczniku, to znaczy na szczycie naszej hierarchii wartości. To nie chodzi o to, że mam teraz przez pół doby się modlić – chyba, że czuję się do tego powołany, wówczas to tzw. zupełnie inna inszość. Nie muszę teraz odwracać się od świata, by wpatrywać się nieustannie w ikonę przedstawiającą np. Trójcę Świętą. Nie jestem zobowiązany, by porzucić doczesne zmagania – życie rodzinne i towarzyskie, pracę, szkołę oraz zajęcia, które wykonuję w czasie wolnym – i nagle zacząć żyć w radykalnej ascezie, jak choćby Symeon Słupnik Starszy – pierwszy stylita żyjący na przełomie IV i V wieku na terenie Syrii w Telanissus, nieopodal Aleppo. Postawić Boga w centralnym punkcie życia, to znaczy zwracać się do Niego, kiedy podejmuję decyzje, powierzać Mu swój dzień, aktywności, ale też czas na modlitwie, a także starać się czytać świat przez pryzmat danego nam przezeń Słowa.

Jezus wypowiada jeszcze dwa ważne zdania [Mk 4,24-25]: «Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało wyjść na jaw». Chrystus daje nam do zrozumienia, że Bóg się o nas troszczy i chce, byśmy pojęli Jego doskonałą logikę, która czasem z naszej perspektywy wygląda na przedziwną, a momentami wręcz niezrozumiałą. Bóg nas oświeci – w swoim czasie, na miarę naszych możliwości i naszego zaufania. Bóg rozjaśni mroki naszych serc Światłem i wówczas nic nie będzie już ukryte, odwrócony zostanie negatywny skutek czynu popełnionego jeszcze w raju przez Adama i Ewę. Bóg ukaże się nam z pełnią mocy, bez zasłony dzielącej nasze widzenie od Niego, w całej swej okazałości. Tajemnica zniknie i na jaw wyjdzie Prawda uosabiana przez Boga. Tego dnia nie będzie pytań. Tego dnia będziemy najszczęśliwsi. Jezus dodaje: «Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!». Nie jesteśmy wezwani, aby czekać biernie, zajmować się mniej istotnymi rzeczami albo odwracać się od Słowa. Jesteśmy wezwani, aby zasłuchać się – my powołani, którzyśmy otrzymali uszy słyszące głos Boga. Daj więc, Panie, usłyszeć, co masz do powiedzenia. Dajże, Chryste, usłyszeć i dostrzec wolę Ojca. Niechaj w każdym życiu zabrzmi i wybrzmi Słowo. Niechaj we wszystkim będzie Bóg uwielbiony.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s