Ten dzień, w którym wykonam kolejny krok

20/2/2019

Jezus i uczniowie przyszli do Betsaidy. Tam przyprowadzili Mu niewidomego i prosili, żeby się go dotknął. On ujął niewidomego za rękę i wyprowadził go poza wieś. Zwilżył mu oczy śliną, położył na niego ręce i zapytał: «Czy coś widzisz?» A gdy ten przejrzał, powiedział: «Widzę ludzi, bo gdy chodzą, dostrzegam ich niby drzewa». Potem znowu położył ręce na jego oczy. I przejrzał on zupełnie, i został uzdrowiony; wszystko widział teraz jasno i wyraźnie. Jezus odesłał go do domu ze słowami: «Tylko do wsi nie wstępuj!»

Kiedy patrzę dziś na swoje życie, czuję się dokładnie tak, jak ten niewidomy z Ewangelii [Mk 8,22-26], którego Jezus chwycił za rękę i w ciszy ustronia przemienił, otwierając mu z wolna oczy. Najpierw pozwolił dostrzec świat zza mgły napiętrzonych nawyków, wyobrażeń i przekonań. Czynił to z miłością i cierpliwością, ze spokojem i bez natarczywości, konkretnie, ale łagodnie zarazem. Sprawił, że układ sił we mnie się zmieniał. Pomógł przewartościować pewne pojęcia oraz z dystansu spojrzeć na niektóre tożsamości – przyjmowane za własne, a w rzeczywistości złudne i ulotne. Sprawił, że kiełkowałem ufnością i wiarą, ilekroć odważałem się na kolejny krok w „nieznane znane”. Radością me serce wypełnił. Każdą kolejną zmianą umacniał mój kręgosłup i wspierał proces wewnętrznej integracji. Tak patrzę na te niespełna dwa lata, które mam za sobą.

I przyszedł czas, by wykonać kolejny krok i pozwolić Bogu otworzyć bardziej me oczy. Ten krok przyjdzie mi wykonać dziś. Z pewnością, ale i z trwogą. Z ufnością, ale i z drżeniem. Z wiarą w to, iż Pan położy ręce na mych oczach i pozwoli przejrzeć – jeśli nie zupełnie, to może chociaż nieco bardziej. Po dziesięciu latach pracy w jednym miejscu postanowiłem zrobić moment przerwy, by móc zasłuchać się bez obciążeń w rytm serca, żyjąc innym niż dotychczas rytmem. Potrzebuję zerknąć na życie z pewnej odległości oraz przypatrzeć się hic et nunc – tu i teraz, wynikającemu z tego, co już było i prowadzącemu w stronę tego, co ma jeszcze nadejść. Odkryć właściwy dla mnie sposób kroczenia drogą wiodącą ku niebieskiemu Jeruzalem. Rozpoznać w tym wszystkim pragnienie Ojca.

Mam pewien komfort w podjęciu tej decyzji. Pewien, bo jednak ograniczony czasem, ale też zgromadzonymi środkami. Wierzę jednak, że jednego i drugiego dane mam w sam raz. Wierzę też, że Bóg nie pozwoli mnie skrzywdzić i będzie stał za mną murem. Idę w tę nową rzeczywistość z przekonaniem, że kryją się tam skarby. Idę wierząc, że przejrzeć będzie oznaczać wejść głębiej, zakotwiczyć się w porcie macierzystym, by z czasem móc się w nim zadomowić. Mam za sobą wsparcie moich najbliższych – rodziny i przyjaciół. Mam perspektywę, która pozwala ze spokojem spojrzeć na nadchodzące miesiące. To jest komfort ogromny, mimo zarysowanych ograniczeń, jakiego z pewnością nie doświadcza każdy w takiej sytuacji, więc tym bardziej wdzięczność swą wyrażam Bogu za ten szczodry dar.

Pragnę polecić się modlitwie – tej mi teraz potrzeba. Światła i jasności nigdy za wiele, więc będę wdzięczny za każde westchnienie do dobrego Ojca i powierzenie mnie przez ręce Maryi. Kordon świętych mam wokół – czuję ich obecność. I anielskie chóry, które mnie na duchu podnoszą. Ufam i się raduję, co poczytuję za dobry znak. I jeszcze ten psalm dzisiejszy tak pięknie wybrzmiewa [Ps 116B(115),12-13.14-15.18-19]: Czym się Panu odpłacę * za wszystko, co mi wyświadczył? * Podniosę kielich zbawienia * i wezwę imienia Pana. * Wypełnię me śluby dla Pana * przed całym Jego ludem. * Cenna jest w oczach Pana * śmierć Jego wyznawców. * Wypełnię me śluby dla Pana * przed całym Jego ludem. * W dziedzińcach Pańskiego domu, * pośrodku ciebie, Jeruzalem.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s