Zaproszenie: porzuć wszystkie swoje plany

5/8/2019

Często myślę, że Pan Bóg jest na swój wyjątkowy sposób najdowcipniejszą Osobą, jaką znam. Dziś znów mnie to uderzyło, kiedy uświadomiłem sobie, że krzyże, jakie mi daje, to w gruncie rzeczy rewersy tego wszystkiego, co jest mi bardzo dobrze znane. Tak na przykład, całe życie nawijam, plotę, gadam, z rzadka zdarzy mi się nawet o czymś sensownie porozmawiać, a tu teraz mój Król zaprasza mnie do milczenia. Ale, ale… Cicho sza! Byłoby dobrze trochę pomilczeć… Na tym zresztą nie koniec. Całe życie fruwam z miejsca na miejsce, latam gdzieś nieustannie, biegam, załatwiam, ogarniam, a tu nagle propozycja, jaką Święty Świętych mi przedstawia jest wszakże opcją all inclusive, ale jednak trochę na opak – swą dumnie brzmiącą nazwę bierze z łaciny, a nie z angielskiego, i brzmi ona: stabilitas loci. Na współczesny polski można by to przetłumaczyć jako bycie uziemionym… Tylko tyle? Otóż nie. Przelećmy hasłowo: zamiast pychy i obrastania w piórka – pokora i obdarcie z wszelkich spraw światowych; zamiast bogactwa czy choćby wygody – ubóstwo i wybór jedynie tego, co konieczne; zamiast licznych rozproszonych relacji – budowanie wspólnoty w stosunkowo mało licznej grupie… Mógłbym kontynuować, ale myślę, że da się dostrzec specyficzne poczucie humoru Pana Boga.

Sądzę, że znalazłby się ktoś, kto powiedziałby, że nic w tym zabawnego. To jakiś dramat! Istna masakra! Odrzuć to, nie podejmuj tematu, a najlepiej znajdź sobie jakąś prostszą kompilację i przestań się zadawać z tym, kto to wymyślił. Ja sam bym tak kiedyś powiedział. Smutniej stwierdzę: ja sam już to kiedyś powiedziałem… I niby wydawało się, tak po ludzku, że wcale nie jest źle, ale z perspektywy lat wiem, że nie było warto, gdyż omijało mnie prawdziwe Dobro. Jezus Chrystus, Dobro Przeczyste, zawisł na Krzyżu, a nam daje się spotkać i przyjąć, zapraszając równocześnie do wzięcia owych małych krzyży na nasze ramiona. Właściwiej byłoby zresztą powiedzieć: zapraszając nas do niewielkich wyrzeczeń. One są w rzeczywistości czymś znacznie większym i ważniejszym, gdyż stanowią środek ułatwiający dojście do zbawienia. Jeszcze wcześniej zaś, są prostym i skutecznym sposobem wejścia w żywą, ubogacającą relację z Panem Bogiem – już teraz, w doczesności. Tak podpowiadają wielcy święci Kościoła.

Wąska jest Brama Królestwa, więc każdy pragnący przez nią przejść, nie może się oglądać na własne wygody, na swój komfort, na to, co jemu się podoba, co jemu leży i co jemu odpowiada. Księga Życia, z której staram się czerpać, jasno, choć radykalnie, określa scenariusz zdarzeń, jakie nastąpią w życiu tego, kto zechce przyjąć wystosowane przez Pana zaproszenie do specyficznych nowych narodzin [68]. Asceza monastyczna wzywa cię także do ogołocenia. Brama Królestwa jest tak wąska, że można ją przejść, jedynie będąc nagim. Jak Chrystus, tak i ty umrzesz w całkowitym ogołoceniu. Mnichu, mniszko, dobrowolnie pragniesz antycypować ten dzień. Dobra ziemskie są pobłogosławione przez Boga, ale ty wolisz się ich wyzbyć. Rodzina jest dobra, ale ty godzisz się ją opuścić; oderwać się od tej, która dała ci życie i nie zakładać tej, w której sam mógłbyś dać życie. Posuniesz się aż do wyzbycia się własnego ja, do znienawidzenia swego własnego życia, to znaczy aż do przeżywania najbardziej radykalnych wyrzeczeń. Mnichem stajesz się poprzez porzucenie wszystkich własnych planów. Wzywając cię do bycia mnichem lub mniszką, Chrystus ukrzyżował świat dla ciebie, a ciebie dla świata. Tak więc śmierć dokonuje swego dzieła w tobie, podczas gdy w świecie działa życie. Nadchodzi czas wyborów i decyzji. Trzeba tylko pozwolić woli Bożej wybrzmieć w mojej woli. Tylko…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s